mPartner.net

Zgubiona karta – blokować czy zastrzegać?

Karta do konta MasterCard Debit Gold PayPass

Każdy z nas posiada co najmniej jedną kartę w portfelu. Za jej pomocą płacimy zwykle za zakupy, usługi. To bardzo wygodna forma płatności, nie wymagająca noszenia przy sobie gotówki. Mamy ją wszędzie, a zatem nie trudno o jej zgubienie. Zgłoszenia dotyczące zagubienia czy kradzieży kart płatniczych stają się plagą. Niestety nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji takich zgub, czy kradzieży – jeśli karta dostanie się w niepowołane ręce, może to skutkować wyczyszczeniem naszego rachunku w ciągu paru chwil. Jak zapobiec takim sytuacjom? Jeśli podejrzewamy, że karta została skradziona lub ją gdzieś zgubimy należy niezwłocznie zgłosić ten fakt i albo zastrzec, albo zablokować kartę. W jakich sytuacjach jedno, w jakich drugie?
Zastrzeżenie karty w banku skutkuje jej całkowitym wyeliminowaniem z obrotu. Jest to nieodwracalne, zatem od razu można wystąpić z wnioskiem o wydanie nowej karty. Ma to sens, jeśli jesteśmy przekonani, że karta została skradziona. Oczywiście na nową kartę przyjdzie nam poczekać (maksymalnie do 14 dni) i trzeba będzie za nią zapłacić. Wypłata gotówki możliwa będzie jedynie placówce banku.

Zablokowanie karty to inna procedura, która w przypadku odnalezienia jej nawet po kilku dniach umożliwia jej odblokowanie i dalsze korzystanie przy użyciu tego samego numeru PIN (z uwagi na bezpieczeństwo zalecana jest jednak zmiana kodu PIN). Pełna funkcjonalność karty będzie przywrócona niemal natychmiast po zgłoszeniu odnalezienia na infolinii, czy przez bankowość elektroniczną albo w placówce banku.

Niewiele osób wie, że istnieją dwie możliwości zabezpieczenia środków na rachunku w takich właśnie sytuacjach. Zanim w panice sięgniemy po telefon by dokonać zastrzeżenia karty na spokojnie pomyślmy, jakie rozwiązanie dla nas będzie korzystniejsze. Przy zastrzeżeniu nie ma już odwrotu. Blokując kartę zadbamy o nasze pieniądze, a jeśli karta się zwyczajnie odnajdzie będziemy mogli nadal z niej korzystać po zgłoszeniu do banku takiej informacji. Niestety w dobie ciągłego pośpiechu i zamieszania nie trudno zgubienie karty. Oby takie sytuacje nie zdarzały się często.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

mBankowiec

Jacek Grudniewski, współtwórca portalu Informacjakredytowa.com oraz właściciel Altberger.pl. Specjalista sprzedaży produktów bankowych, afiliant Money.pl, Comperia.pl oraz Bankier.pl. Autor analiz finansowych oraz publikacji w czołowych portalach branżowych.