mPartner.net

6 powodów odrzucenia płatności kartą płatniczą

Karta do konta oszczędnościowego eMax

Płacenie kartami płatniczymi stale zwiększa swój odsetek i poważnie w najbliższych latach zagraża gotówce jako najpopularniejszemu środkowi płatniczemu. W Skandynawii w niektórych krajach już obecnie odsetek ten wynosi ponad 50%. Często jednak płacąc takimi kartami możemy zetknąć się z odrzuceniem płatności, co powoduje u nas przeważnie spory stres. Większością przypadków nie powinniśmy się martwić, gdyż przyczyną odrzucenia jest błaha przyczyna lub taka, którą możemy szybko naprawić. Poniżej przedstawiamy szczęść najczęstszych przyczyn odrzucania płatności kartami płatniczymi.

Brak internetu w terminalu lub bankomacie

Pierwszym i bardzo częstym powodem, dla którego nasza płatność nie została zaakceptowana, jest brak internetu w terminalu lub bankomacie. W trakcie dokonywania transakcji, może on po prostu zanikać lub się urwać. W takiej sytuacji transakcja jest odrzucana i przerywana. Problem ten występuje dosyć często. W tym momencie na terminalu powinna pojawić się specjalna ikona, która poinformuje sprzedawcę o problemie. Bankomaty, jeśli nie mają w ogóle dostępu do internetu, najczęściej mają wyświetloną planszę serwisu i nie obsługują klientów. Brak internetu który wystąpi podczas dokonywania transakcji, może spowodować też małe zamieszanie. Czasami może zdarzyć się tak, iż transakcja zostanie odrzucona, a pieniądze z naszego konta zostaną już pobrane. W takiej sytuacji najczęściej w ciągu 24h pieniądze są nam zwracane i są dostępne na naszym koncie. Jeśliby się tak nie stało, wystarczy udać się do banku z paragonem odrzucenia transakcji, który zawsze należy zabrać ze sobą.

Uszkodzenie karty płatniczej

Drugim powodem, dla którego nasza transakcja kartą płatniczą może zostać odrzucona, jest uszkodzenie samej karty. Ogólnie są to solidnie stworzone karty z myślą o intensywnym użytkowaniu. Posiadają one jednak 3 elementy, które mogą po prostu się uszkodzić. Pierwszym jest chip służący do dokonywania transakcji na pin. Może zostać on przetarty, zarysowany, przecięty lub przełamany. W takiej sytuacji transakcja kartą nie będzie możliwa. Obecnie większość kart płatniczych posiada możliwość płatności zbliżeniowych. Jest to możliwe dzięki kilkucentymetrowej antenie wtopionej w kartę płatniczą. Jeśli ona również zostanie przerwana np. poprzez wygięcie karty, transakcje w takiej formie nie będą możliwe. Ostatnim trzecim elementem, który może uszkodzić się w naszej karcie i uniemożliwić płatność jest pasek magnetyczny. To stara forma płatności, która obecnie wychodzi z użycia. Jeśli jednak przetrzemy lub przełamiemy taki pasek — uszkodzimy go fizycznie, nie będzie działał. Pasek magnetyczny możemy również rozmagnesować poprzez noszenie karty zetkniętej z telefonem lub innym urządzeniem elektromagnetycznym. W razie odrzucenia, płatności jednym sposobem, warto spróbować wykonać ją drugim i często będzie to dobre posunięcie. Uszkodzoną kartę możemy wymienić w banku.

Brak środków na koncie

Trzecim powodem niezaakceptowania płatności kartą w naszym zestawieniu jest brak środków na koncie potrzebnych do dokonania płatności. Jest to tak prozaiczny powód, że często zapominamy o nim. Robiąc zakupy często i nie kontrolując salda w banku, przy kolejnej płatności możemy zostać niemile zaskoczeni. W takiej sytuacji warto sprawdzić w bankowości mobilnej w telefonie, elektronicznej na komputerze lub w banku saldo naszego konta. Warto też sprawdzić wypłaty przy pomocy karty płatniczej, aby upewnić się, że nikt inny nie miał do niej dostępu i nie korzystał z niej, opróżniając nasze konto bankowe.

Limit wydatków na koncie bądź karcie

Bardzo podobnym powodem, dla którego nasza transakcja kartą płatniczą może zostać odrzucona, są limity na koncie i karcie. Przeważnie korzystając z konta, nie jest to pierwsza myśl, jaką bierzemy pod uwagę. Każde konto bankowe i karta np. debetowa może mieć ustalony limit wydatków. Może być to limit dzienny lub miesięczny. Po osiągnięciu takiego limitu płatności kartą są niemożliwe, a transakcje są odrzucane — nawet jeśli na koncie znajduje się duża ilość pieniędzy. Limity takie mają chronić nas przed kradzieżą karty czy wydawaniem zbyt dużych ilości pieniędzy. Czasami są one domyślnie ustawione po założeniu konta czy wyrobieniu karty i przy pierwszej większej płatności dają o sobie znać. Limity karty lub konta możemy zmienić samodzielnie w bankowości elektronicznej, mobilnej lub w banku. Mogą one dotyczyć wysokości pojedynczej transakcji, dziennej sumy wydatków czy miesięcznej sumy płatności. Gdy na naszym koncie po sprawdzeniu znajduje się gotówka, a my w dalszym ciągu nie możemy dokonywać płatności, warto sprawdzić właśnie ten element, zanim udamy się do banku z prośbą o wymianę karty z powodu uszkodzenia.

Nieobsługiwany typ płatności

Bardzo ciekawym powodem, dla którego nasza transakcja może nie zostać zaakceptowana, jest nieobsługiwany typ karty płatniczej. Przeważnie przyzwyczailiśmy się, że karty akceptują wszystkie miejsca umożliwiające płatności kartami — co nie jest do końca prawdą. Niektóre miejsca mogą nie akceptować płatności kartami danego wydawcy np. American Express lub kartami Pre Paid, czyli przedpłaconymi. Często płacąc za drogi hotel, będziemy musieli rachunek uregulować karta kredytową, a nie debetową, a płacąc za zwykłe zakupy czasami możemy nie zapłacić telefonem i podpiętą pod niego kartą wirtualną. Choć są to przeważnie sporadyczne przypadki, zawsze warto mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki na pokrycie zobowiązania.

Uszkodzone urządzenie

Ostatnim w naszym zestawieniu powodem odrzucenia płatności jest uszkodzenie urządzenia, które przyjmuje naszą płatność. Choć są to urządzenia przystosowane do częstego przyjmowania płatności, czasami mogą się zepsuć. W takiej sytuacji nie wiadomo do końca, jak zachowa się urządzenie. Niektóre mogą sygnalizować usterki, a inne wręcz przeciwnie próbować przyjmować płatność. Jeśli jesteśmy pewni, że nasza karta nie jest uszkodzona i mamy na niej środki, powinniśmy udać się do innego punktu oraz spróbować dokonać płatności w inny sposób. Jeśli będzie to możliwe, oznacza to, że problemem przy poprzedniej transakcji było wadliwe urządzenie.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

mBankowiec

Jacek Grudniewski, współtwórca portalu Informacjakredytowa.com oraz właściciel Altberger.pl. Specjalista sprzedaży produktów bankowych, afiliant Money.pl, Comperia.pl oraz Bankier.pl. Autor analiz finansowych oraz publikacji w czołowych portalach branżowych.