mPartner.net

Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości czy samodzielnie?

Sprzedaż mieszkania — Sprzedawać je z pomocą biura nieruchomości czy samodzielnie?

Sprzedaż domu lub mieszkania to poważna decyzja. Najczęściej w grę wchodzą duże pieniądze, spore nerwy oraz wiele rzeczy, które należy wykonać przed transakcją — zarówno prawych, jak i porządkowych. Sprzedawać mieszkanie możemy jednak samodzielnie lub przy pomocy biura nieruchomości, które oferuje kompleksowe usługi. Każde rozwiązanie ma swoje plusy oraz minusy i jest nieco inne. W tym tekście przedstawiamy obie te opcje, podajemy wady i zalety każdej z nich oraz podpowiadamy, w jakiej sytuacji warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości, a kiedy warto sprzedawać mieszkanie samodzielnie.

Sprzedaż samodzielnie

Samodzielna sprzedaż mieszkania rozpoczyna się od przygotowania wnętrza. Do sprzedaży możemy przygotować je odpowiednio samemu lub wynająć firmę sprzątającą. Następnie musimy stworzyć ofertę sprzedaży mieszkania oraz umieścić ją na wielu portalach ogłoszeniowych. Warto wtedy kierować się różnymi poradnikami, które podpowiadają jak stworzyć taką ofertę, aby była ona czytelna i zachęcająca. Powinniśmy zadbać o wykonanie dobrych jakościowo zdjęć np. lustrzanką oraz o napisanie rzeczowego i kompetentnego ogłoszenia. Sprzedając dom samodzielnie, kolejnym etapem jest przyjmowanie zgłoszeń i pokazywanie nieruchomości. Średnio sprzedaż trwa ok. pół roku i w takim okresie powinniśmy zarezerwować sobie dodatkowy czas na te czynności. Gdy znajdziemy klienta na nasze mieszkanie, musimy również zapewnić notariusza oraz samodzielnie przebrnąć cały proces prawny.

Sprzedaż z biurem nieruchomości

Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości wygląda nieco inaczej niż samodzielnie. Cały proces rozpoczyna się od wybrania biura nieruchomości, do którego udamy się po pomoc. Na rynku działa ich wiele i są to zarówno małe lokalne biura, jak i filie dużych ogólnopolskich sieci. Biura nieruchomości pomagają nam w zamian za procent od sprzedaży mieszkania. Wacha się on od najczęściej od 1%-2% do nawet 6%-7% i zależy od wielu czynników, takich jak oferta, rodzaj nieruchomości, renoma marki czy zakres działań. Korzystając z pomocy biura, nie musimy zatem wpłacać żadnych pieniędzy z góry, co jest ważną informacją dla wielu osób. Gdy wybierzemy już dane biuro, agenci nieruchomości mogą zająć się wszystkimi kwestiami związanymi ze sprzedażą lub współpracować z nami ściśle podejmując wszystkie decyzje razem. Z oferty biura nieruchomości możemy skorzystać zatem kompleksowo lub wybrać poszczególne usługi jak np. Home Staging czy pomoc w załatwieniu wszystkich spraw formalnych.

Sprzedaż domu z biurem nieruchomości rozpoczyna się od jego przygotowania. Nie musimy robić tego samodzielnie, gdyż biuro może zatroszczyć się o sprzątanie oraz Home Staging. Proces ten to odpowiednie ustawienie mebli, zaaranżowanie wnętrza i przygotowanie nieruchomości w taki sposób, aby była ona jak najatrakcyjniejsze dla osób kupujących. Często przygotowując nieruchomość w odpowiedni sposób, możemy zyskać nawet kilka procent na wartości i skrócić czas sprzedaży o połowę. Trend ten przywędrował do nas z USA i polega jeszcze m.in. na wpuszczaniu światła do nieruchomości, dbaniu o odpowiedni klimat i nastrój czy usunięciu wszystkich zbędnych rzeczy, aby wnętrze wydawało się obszerne.

Agenci nieruchomości po przygotowaniu domu zajmują się stworzeniem oferty oraz jej promowanie. Bardzo często agencje nieruchomości współpracują z fotografami i tworzą profesjonalne zdjęcia. Tworzą też odpowiednie ogłoszenie, które będzie przyciągało kupujących. Następnie umieszczają je na wszystkich dostępnych portalach ogłoszeniowych — zarówno tych ogólnopolskich, jak i lokalnych, a jest ich nawet kilkadziesiąt. Biuro nieruchomości może też przyjmować zgłoszenia oraz pokazywać mieszkanie. Gdy klient interesuje się naszym mieszkaniem, agenci nieruchomości najczęściej w naszym imieniu negocjują też cenę i warunki sprzedaży. Posiadają oni odpowiednią wiedzę, doświadczenie i znają techniki negocjacyjne. Nie mają też osobistego związku z nieruchomością, co pozwala uzyskiwać im lepsze oferty. Ostatnim elementem, który wykonywany jest przez biuro nieruchomości to sprawdzenie dokumentacji transakcji oraz umówienie notariusza. Agencje nieruchomości przeważnie korzystają z usług zaufanych prawników oraz firm specjalizujących się w weryfikacji dokumentacji itp. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa takiej transakcji jest maksymalny. W dniu podpisania umowy sprzedaży agenci nieruchomości również mogą towarzyszyć nam u prawnika, co będzie dla nas dużym wsparciem.

Kiedy warto sprzedawać mieszkanie samodzielnie, a kiedy z biurem?

Jeśli wiemy już, jak działają oba sposoby sprzedaży nieruchomości, możemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto sprzedawać nieruchomość samemu, a kiedy warto poprosić o pomoc biuro nieruchomości. Dom warto sprzedawać samodzielnie, jeśli wykonywaliśmy już kiedyś taką czynność i wiemy, na czym ona polega. Jest to proces czasochłonny, a pierwsza sprzedaż może być nieco więcej absorbująca. Jeśli jednak mamy dużo czasu i chcemy mieć wpływ na wszystkie elementy, również jest to dobry pomysł. Samodzielnie warto również sprzedawać nieruchomość, jeśli znajduje się ona na atrakcyjnym rynku i nie powinno być z jej sprzedażą żadnych problemów.

Sprzedaż nieruchomości z biurem jest wskazana za to w innych przypadkach. Z pewnością warto wybrać taką opcję, jeśli samodzielni nie znamy się na tym, nie znamy się na prawie oraz nie wiemy jak ją przeprowadzić. Sprzedaż taka jest szczególnie wskazana, jeśli nieruchomość znajduje się na trudnym rynku lub nie jest atrakcyjna. Biuro nieruchomości w tej kwestii ma dużo większe doświadczenie i możliwości. Opcja sprzedaży domu z biurem jest też dobra, gdy zależy nam na czasie oraz cenie. Bardzo często profesjonaliści wykonają sprzedaż szybciej niż my samodzielnie i mogą zrobić to jeszcze drożej. Często nadwyżka taka pokrywa prowizje i nie widzimy różnicy w cenie lub nawet zarabiamy. Wybór agencji nieruchomości jest też doskonałym krokiem, jeśli samodzielnie nie posiadamy czasu. Sprzedaż domu jest bardzo czasochłonnym zajęciem, więc w ten sposób możemy zaoszczędzić wiele czasu. Kolejnym plusem tego sposobu, który będzie decydujący dla wielu osób, jest bezpieczeństwo. Sprzedaż nieruchomości to transakcje, które często opiewają na setki tysięcy złotych. Zdecydowanie warto w takiej sytuacji mieć przy sobie osoby, które znają się na danym zagadnieniu, sprawdzą całą transakcję i dopilnują, aby przebiegła ona bez niepotrzebnych niespodzianek.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

mBankowiec

Jacek Grudniewski, współtwórca portalu Informacjakredytowa.com oraz właściciel Altberger.pl. Specjalista sprzedaży produktów bankowych, afiliant Money.pl, Comperia.pl oraz Bankier.pl. Autor analiz finansowych oraz publikacji w czołowych portalach branżowych.