Karty płatnicze wydawane są obecnie przez wszystkie banki. Właściciele kont, na przestrzeni ostatnich lat, docenili wygodę, która płynie z transakcji bezgotówkowych. Kartą możemy zapłacić w sklepie, restauracji, hotelu, na stacji benzynowej i w wielu placówkach usługowych, które posiadają terminale do kart płatniczych. Banki wydają jednak karty debetowe i kredytowe. Czym różnią się one pomiędzy sobą?
Karta debetowa i kredytowa – cechy wspólne
Wszystkie karty płatnicze mają dokładnie takie same rozmiary i podobny wygląd. Pozwalają płacić za zakupy lub usługi bez użycia gotówki, wypłacać pieniądze z bankomatów. Niektóre karty umożliwiają także dokonywanie płatności elektronicznych w sklepach internetowych.
Czym charakteryzuje się karta debetowa?
Karta debetowa wydawana jest do bieżących rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych (zarówno kont osobistych, jak i firmowych). Za jej prowadzenie bank może pobierać niewielką prowizję (zwykle kilka zł miesięcznie) lub udostępniać usługę bezpłatnie. Niektóre banki proponują brak prowizji za korzystanie z karty, gdy klienci spełnią warunki określone w regulaminie (najczęściej chodzi o dokonanie płatności bezgotówkowych na ściśle określoną kwotę).
Karty debetowe pozwalają wypłacać pieniądze z bankomatów oraz dokonywać transakcji bezgotówkowych w punktach, które posiadają terminale płatnicze. Za ich pomocą możemy jednak korzystać wyłącznie ze środków, które znajdują się na naszym rachunku.
Bank może udostępnić nam również saldo debetowe do karty. Usługa ta jest jednak płatna, a sieci bankowe stosują dość wysokie prowizje za odsetki od wykorzystanego salda debetowego.
Aby otrzymać kartę debetową, nie musimy posiadać zdolności kredytowej czy pozytywnej historii w BIK. Dla banku nie ma także znaczenia wysokość i regularność wpływów na nasze konto.
Co wyróżnia kartę kredytową?
Karta kredytowa nie jest przypisana do konkretnego rachunku. Ma ona charakter kredytu odnawialnego. Aby otrzymać taką kartę płatniczą, należy złożyć wniosek o przyznanie limitu kredytowego. Bank przeanalizuje nasze dochody oraz historię kredytową w BIK, określi zdolność kredytową i rozpatrzy wniosek pozytywnie lub negatywnie. Kartą kredytową możemy płacić w sklepach i punktach usługowych do wysokości przyznanego nam limitu. Możemy również wypłacić gotówkę z bankomatu, ale wiąże się to z prowizją oraz odsetkami kredytowymi.
Warto jednak pamiętać, aby spłacić zaciągniętą pożyczkę w okresie bezodsetkowym – większość banków okres ten przewiduje na 50 lub 60 dni. Gdy nie uregulujemy należności, bank zacznie naliczać nam odsetki, które niestety są dość wysokie.