mPartner.net

Kredyt hipoteczny a praca za granicą

Pracujesz w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech? Możesz się ubiegać o kredyt hipoteczny w polskim banku. W grę wchodzą przede wszystkim kredyty na zakup nieruchomości w Polsce. Jeśli planujesz zakup nieruchomości za granicą, zdecydowanie lepiej ubiegać się o kredyt w kraju, w którym leży ta nieruchomość. Choć z formalnego punktu widzenia – możliwe jest również sfinansowanie jej zakupu kredytem zaciągniętym w banku w Polsce.

W obecnej chwili wiele osób pracuje za granicą, ale docelowo wcale nie chce tam pozostać. Emigracja zarobkowa jest najczęściej czasowa. Zresztą niejednokrotnie wyjazd za granicę do pracy podyktowany jest właśnie chęcią zarobienia pieniędzy na własne mieszkanie czy dom. Ale zarobienie całej wymaganej sumy – liczonej w setkach tysięcy złotych – nie jest ani łatwe, ani potrzebne. Mając odłożoną pewną sumę pieniędzy, można się ubiegać o kredyt hipoteczny w banku. Warto jednak przygotować się na to, że bank będzie mnożył warunki przed podpisaniem umowy: dochody osiągane za granicą są dla banku mniej wiarygodne, niż dochody z umowy o pracę w Polsce. Część banków w ogóle nie honoruje zagranicznych źródeł dochodu przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt hipoteczny, nawet jeśli pochodzą one z pracy etatowej. Powód? Większość banków udzielających kredytów hipotecznych wymaga, by wynagrodzenie trafiało na rachunek prowadzony przez bank-kredytodawcę. Tymczasem zagraniczny pracodawca raczej nie zgodzi się (choćby ze względu na wyższe koszty) przelewać pieniądze do polskiego banku.

W jakich bankach można w ogóle pytać o oferty kredytów hipotecznych dla osób zatrudnionych za granicą? Np. PeKaO S.A., PKO BP S.A, Nordea Bank, BNP Paribas Fortis Bank, Bank Zachodni WBK, mBank, Bank Millenium, Deutsche Bank PBC, Getin Bank. Te banki akceptują zagraniczne źródła dochodów przy staraniach o kredyt hipoteczny, co oczywiście nie oznacza, że w każdym przypadku wniosek kredytowy rozpatrzą pozytywnie: w każdym przypadku decyzja podejmowana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników (zarobki, wartość nieruchomości, wkład kredytowy, wiarygodność kredytowa klienta, a także kraj, w którym klient ubiegający się o kredyt pracuje). Praca poza Unią Europejską (a także w Szwajcarii, Norwegii) jest przez banki oceniana dużo wyżej, niż nawet najlepsza posada w USA, Kanadzie czy krajach Zatoki Perskiej – klienci pracujący poza UE muszą się liczyć z wysokimi oczekiwaniami banków co do wkładu własnego (na przykład 50 proc.), mogą też zapomnieć o promocyjnych marżach.

Bank rozpatrując wniosek kredytowy zwraca również uwagę na to, czy klient jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę (jeśli jest bezterminowa, jest to oczywiście duży plus). W przypadku umów cywilnoprawnych czy własnej działalności gospodarczej znalezienie potencjalnego kredytodawcy jest dużo trudniejsze (choć możliwe).

Ubiegając się o kredyt hipoteczny osoby pracujące za granicą muszą skompletować większą liczbę dokumentów. Oprócz tych dotyczących nieruchomości (wypis z księgi wieczystej, umowa z deweloperem, umowa przedwstępna) i identyfikacji kredytobiorcy (dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem), potrzebne są:
– pozwolenie na pracę (jeśli jest wymagane w kraju, gdzie pracujemy),
– zaświadczenie o zatrudnieniu (na druku bankowym),
– wyciągi z konta,
– roczne zeznania podatkowe
– dokument potwierdzający historię kredytową w kraju zatrudnienia.

W większości banków trzeba również przedstawić tłumaczenie przysięgłe dokumentów wystawionych za granicą. Niektóre banki mają druki w języku angielskim czy niemieckim – ich nie trzeba już tłumaczyć.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

mBankowiec

Jacek Grudniewski, współtwórca portalu Informacjakredytowa.com oraz właściciel Altberger.pl. Specjalista sprzedaży produktów bankowych, afiliant Money.pl, Comperia.pl oraz Bankier.pl. Autor analiz finansowych oraz publikacji w czołowych portalach branżowych.