mPartner.net

Płacisz często kartą płatniczą? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Klasyczne karty kredytowe mBank

Płacenie kartami płatniczymi np. debetowymi czy kredytowymi to obecnie standard. Wiele osób nawet nie zastanawia się nad tą czynnością, regulując po prostu należność np. w sklepie, czy internecie. Czynność ta powinna być jednak świadoma i w pełni bezpieczna. Wbrew pozorom podczas dokonywania płatności kartami płatniczymi czyha na nas wiele pułapek i zagrożeń. W tym tekście przedstawiamy je wszystkie oraz podpowiadamy, na co uważać w trakcie dokonywania takich płatności.

Zakrywaj dane karty

Pierwszą radą, która pomoże podnieść nasze bezpieczeństwo płatności kartami płatniczymi, jest ta, aby zakrywać lub nie ujawniać danych naszej karty przy płatności. Dane, które na niej się znajdują takie jak numer karty, data ważności czy kod cvv mogą posłużyć do wypłaty środków np. za granicą w internecie. Płacąc zatem kartą w sklepie lub używając jej gdziekolwiek, warto trzymać ją tylko jedną stroną do góry, aby niemożliwe było podejrzenie wszystkich danych. Możemy również zamazać zmywalnym flamastrem kilka ostatnich cyfr czy nakleić karteczkę, którą będziemy zdejmowali przed użyciem karty w bankomacie. Karty płatnicze posiadają dane podzielone i umieszczone na dwóch stronach oraz często są umieszczane na pstrokatym tle Warto pomóc technice i ukrywać pełne dane znajdujące się na obu stronach karty, aby przestępcy nie mogli zrobić zdjęcia karcie — a może mieć to miejsce poprzez zainstalowaną kamerkę przy bankomacie czy okulary szpiegowskie używane przez przestępcę w sklepie.

Sprawdzaj bankomat przed wypłatą

Drugą cenną poradą w tym zestawieniu jest sprawdzenie bankomatu, jeśli chcemy wypłacić przy pomocy karty płatniczej gotówkę. Przestępstwa w tym miejscu są w dalszym ciągu bardzo popularne, a złodzieje używają wielu różnych technik, aby ukraść nasze pieniądze. Przed skorzystaniem z bankomatu musimy sprawdzić, czy wygląda on naturalnie, nie posiada odstających lub nienaturalnych elementów i nie budzi on naszych zastrzeżeń. Gdy mamy pewne wątpliwości nie należy używać bankomatu i powiadomić bank, do którego należy. Przestępcy najczęściej nakładają nakładki na wlot karty oraz klawiaturę lub mocują mikrokamery na obudowie bankomatu, aby zeskanować kartę i uzyskać jej dane, lub podejrzeć informacje. Dobrym posunięciem jest też korzystanie z bankomatów zlokalizowanych w centrach miast, galeriach handlowych czy oddziałach banków. W takich miejscach urządzenia są dużo lepiej widoczne, przez co mniej narażone na zmanipulowanie przez przestępców.

Nie oddawaj nikomu karty płatniczej

Płacąc kartami płatniczymi w miejscach usługowych, bardzo często jesteśmy proszeni o przekazanie karty. Mogą być to np. restauracje lub hotele. Zdecydowanie nigdy nie powinny tego robić oraz tracić karty z pola widzenia nawet na sekundę. W ciągu chwili karta może zostać zeskanowana lub może zostać zrobione jej zdjęcie. Zawsze należy poprosić o przyniesienie terminala lub możliwości udania się w celu osobistego uregulowania rachunku. Nigdy nie mamy pewności, kto jest pracownikiem hotelu czy restauracji i co zrobi z naszą kartą. W razie kradzieży pieniędzy możemy też nie odzyskać środków, gdyż jest to zarazem naruszenie zasad bezpieczeństwa, które bank może wykorzystać do odmowy wypłaty nam skradzionych środków.

Nie afiszuj się z kartą

Kolejną dobrą poradą, która pomoże ochronić nasze pieniądze, jest nieafiszowanie się z kartami płatniczymi. W dalszym ciągu są one synonimem finansów oraz posiadania pieniędzy. W dobie cyfryzacji i cyberprzestępczość w dalszym ciągu jednak działają też tradycyjni przestępcy, którzy dokonują kradzieży fizycznych np. kieszonkowcy. Posiadając kartę płatniczą, warto przechowywać ją w niewidocznym miejscu w portfelu i używać jej jedynie w przypadkach, kiedy naprawdę płacimy rachunki. Widok wielu kart w portfelu lub przekładania ich w czasie poruszania się z pewnością nie będzie pomocny. Przestępcy mogą zostać zachęceni do wyrwania torebki czy kradzieży portfela z kieszeni, więc aby ograniczyć taką możliwość, warto nie afiszować się z kartami płatniczymi.

Masz podejrzenie kradzieży danych — zablokuj kartę

Czynnością, której nie robi wiele osób, a która jest ważna, gdy chcemy chronić swoje pieniądze na koncie bankowym, jest zgłaszanie wszystkich incydentów. Jeśli mamy podejrzenie kradzieży danych, zawsze należy zgłosić to do banku. W taki sposób zablokujemy kartę oraz wyrobimy nową. Sam proces nie jest uciążliwy, a da nam pełne bezpieczeństwo środków na karcie i pozwoli uniknąć ewentualnego zamieszania. Obecnie zablokować kartę możemy np. w bankowości mobilnej i internetowej, osobiście w oddziale banku lub na infolinii banku. Zareagować w taki sposób musimy również wtedy, gdy odkryjemy nieautoryzowane przez nas transakcje np. na drobne sumy lub otrzymamy sms z kodem weryfikacyjnym do płatności, gdy nie korzystamy z karty. Może oznaczać to, że ktoś właśnie próbuje zapłacić naszą kartą.

Płać w internecie jedynie na zaufanych stronach i kartą PrePaid

Jedną z najważniejszych porad w obecnych czasach, jaka może dotyczyć płacenia kartami, jest ta dotycząca płacenia w internecie. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, dokonuje płatności bez większej refleksji. W internecie działa jednak wielu przestępców, którzy próbują wyłudzić dane naszej karty, a następnie ukraść z niej pieniądze. Mogą oni tworzyć specjalnie sklepy internetowe — pułapki lub wykradać dane z niezabezpieczonych stron o niskiej reputacji. Jeśli mamy zamiar płacić kartą płatniczą w sieci, warto robić to tylko i wyłącznie na znanych stronach www, portalach czy serwisach takich jak np. Ebay, Allegro. Nigdy nie powinniśmy płacić swoją podstawową kartą płatniczą do konta na innych stronach, co do których mamy nawet nikłe podejrzenia, gdyż w razie kradzieży stracimy wszystkie swoje pieniądze. Jeśli chcemy płacić na stronach nieco bardziej ryzykownych np. w kasynie czy zagranicznym portalu, warto używać do tego celu kart przedpłaconych np. prepaid, które możemy kupić w niektórych bankach za kilkanaście złotych lub kart wirtualnych generowanych w bankowości elektronicznej. Nigdy również nie powinniśmy wchodzić na strony lub linki podane przez osoby prywatne np. we wiadomości, a płacić w sieci jedynie poprzez oficjalny portal, sklep itp. Przestępcy mogą rozsyłać linki do łudząco podobnych portali takich jak np. banki czy sklepy, choć w rzeczywistości są to sfałszowane strony. Zawsze też powinniśmy płacić też tylko na stronach z zieloną kłódką obok adresu, gdzie nazwa certyfikatu bezpieczeństwa jest taka sama jak adres witryny lub nazwa marki.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

mBankowiec

Jacek Grudniewski, współtwórca portalu Informacjakredytowa.com oraz właściciel Altberger.pl. Specjalista sprzedaży produktów bankowych, afiliant Money.pl, Comperia.pl oraz Bankier.pl. Autor analiz finansowych oraz publikacji w czołowych portalach branżowych.