mPartner.net

Dlaczego warto mieć pozytywną historię w BIK?

Konto mBiznes dla firm

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje i udostępnia informacje na temat historii kredytowej osób fizycznych i przedsiębiorców, które bywają pomocne, przy podejmowaniu przez banki decyzji kredytowych. Dzięki informacjom BIK skraca się czas oczekiwania na decyzje, a warunki kredytowania, jeśli nasza punktacja będzie odpowiednio wysoka, są korzystniejsze. Główną misją BIK jest minimalizowanie ryzyka kredytowego, zapobieganie nadmiernemu zadłużaniu się społeczeństwa.

W BIK znajdują się dane dotyczące wszystkich kredytów, jakie dana osoba posiada lub posiadała we wszystkich bankach i instytucjach współpracujących z BIK. W szczególności ewidencjonowane są rodzaje zobowiązań, kwoty, terminowość spłat, aktualna wysokość zobowiązań i dane dotyczące opóźnień w regulowaniu rat.

To, jak przedstawia się nasz scoring BIK (przedstawiany za pomocą punktów lub gwiazdek) wpływa na to, czy dostaniemy kredyt i na jakich warunkach. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – to powiedzenie stosowane jest w wielu sferach życia, także w sferze finansowej. Bank, rozpatrując wniosek klienta przeprowadza szereg analiz i wyliczeń, bada zdolność kredytową, ocenia nas na podstawie zgromadzonej dokumentacji, no i danych przesłanych przez BIK. Dlatego warto zadbać, przed złożeniem wniosku kredytowego, o to, by informacje tam zgromadzone były prawdziwe, aktualne no i, rzecz jasna, jak najlepsze. Dzięki utrzymaniu dobrej zdolności kredytowej można sporo zyskać i, przy dłuższych kredytach, zaoszczędzić, m.in. na odsetkach.

Do głównych korzyści wysokiej oceny punktowej BIK można zaliczyć:
– łatwy dostęp do kredytów
– lepsze warunki kredytowania,
– ocenę opartą na danych w BIK, wyliczaną w oparciu o jednakowe kryteria
– mniejsza liczbę gromadzonych do wniosku dokumentów ( oszczędność czasu i pieniędzy).

Jak budować historię kredytową?

Istnieje kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Ale na wstępie warto pamiętać, że lepsza jest, nawet niezbyt dobra, historia kredytowa, niż żadna. Dlatego jeśli nie figurujemy w BIK (nie korzystaliśmy dotychczas z pożyczek, limitów, kart kredytowych itp.) należy zacząć i spłacać zobowiązania terminowo.

Na scoring wpływa nie tylko opóźnienie w spłatach zobowiązań, ale także przekroczenia przyznanych limitów. Dla dobrej oceny należy pamiętać o tym, by zobowiązania regulowane były w terminie, a karty kredytowe czy debety wykorzystywane w granicach, jakie udostępnił bank. Zdolność kredytową znacznie obniża posiadanie kart kredytowych, więc jeśli nie korzystasz – zwróć ją bankowi. Jeżeli problemy w spłacie zobowiązań mogą być dłuższe, to warto porozumieć się z bankiem, zmienić zasady spłaty czy zawieszenia spłaty kredytu. To wiele lepsze rozwiązanie, niż popadanie w spiralę zadłużeń, co niestety często czynią Polacy.

Do bazy BIK trafiają informacje o wszelkich kredytach. Przy podpisywaniu umów najczęściej wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych m. in. w BIK. Dzięki temu zwiększamy szanse na naliczanie satysfakcjonującej nas oceny punktowej, o której wynik walczymy. Niemniej istotną czynnością, która pomoże uzyskać wysoką zdolność kredytową jest sprawdzanie aktualności danych w BIK. Bank i instytucje finansowe mają obowiązek informować o wszelkich zmianach, spłatach zobowiązań itp., jednak nie zawsze to robią. Możemy wówczas wystąpić do konkretnego podmiotu z prośba o skorygowanie danych. Dzięki temu nasza praca przyniesie nam oczekiwany rezultat – wysoką ocenę punktową i zdolność kredytową na jakiej nam zależy.

O Autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona autora

mBankowiec

Jacek Grudniewski, współtwórca portalu Informacjakredytowa.com oraz właściciel Altberger.pl. Specjalista sprzedaży produktów bankowych, afiliant Money.pl, Comperia.pl oraz Bankier.pl. Autor analiz finansowych oraz publikacji w czołowych portalach branżowych.