Finanse to kluczowy element naszego życia. Bardzo często jednak nie przykładamy należytej uwagi do niego, nie mając odpowiedniej wiedzy, czasu lub sposobności. W rzeczywistości w dużej mierze od nich zależy komfort naszego życia, możliwość spełniania marzeń czy budowania własnej przyszłości. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, jakie należy wiedzieć o porządkowaniu swoich finansów oraz podpowiadamy jak przeprowadzić cały ten proces tak, aby poznać zasady ich działania i świadomie nimi zarządzać odnosząc wiele korzyści.
Spłać mniejsze zobowiązania i zamknij te niepotrzebne
Pierwszym sposobem na uporządkowanie swoich finansów osobistych jest minimalizacja zobowiązań. Im mniej otwartych spraw finansowych będziemy mieli, tym łatwiej będzie się nimi nam zarządzało. W skład zobowiązań, które możemy zlikwidować, wchodzą te, które spłacamy oraz te, które możemy zamknąć od ręki. Zobowiązaniami, które spłacamy będą np. pożyczki, chwilówki, kredyty, raty za sprzęt czy abonamenty telekomunikacyjne i multimedialne. Bardzo często do ich końca pozostaje nam jedynie kilka – kilkanaście rat. Jeśli mamy taką możliwość, zdecydowanie warto spłacić je od razu i zamknąć. Dobrym przykładem będzie zamknięcie abonamentu telewizyjnego, jeśli rzadko oglądamy tv czy zapłacenie kilku ostatnich rat. Zobowiązaniami finansowymi, które możemy zamknąć od ręki, będą z kolei nieużywane konta bankowe, karty kredytowe czy limity w koncie i debety. Często posiadamy kilka kont, kart czy debetów, których nie używamy, a które mogą generować pewne wydatki. Z dużą ich liczba nie wiemy do końca, jakie opłaty podniesiemy i trudniej planować nam nasz budżet. Z pewnością jedno lub dwa konta bankowe z debetem wystarczą do zarządzania naszymi środkami. Limit w koncie będzie też łatwiejszy w obsłudze niż karta kredytowa, która jest dla wielu osób niezrozumiała i posiada skomplikowane terminy rozliczeń. Tak więc o ile jej nie potrzebujemy, warto z niej zrezygnować, posiadać jedynie kartę debetową.
Zrewiduj wydatki i opłaty cykliczne
Jeśli już posiadamy jedynie te zobowiązania, które są nam rzeczywiście potrzebne do funkcjonowania, warto i je zrewidować. Powinniśmy sprawdzić aktualne oferty konkurencyjnych firm czy banków na rynku i porównać opłaty oraz funkcjonalności tych rzeczy. Z pewnością będą to konta bankowe, abonamenty telekomunikacyjne i multimedialne, abonamenty za media takie jak prąd czy gaz, miesięczne bilety itp. Bardzo często okazuje się, że nie sprawdzając cen przez dłuższy czas przepłacamy. Może okazać się również, że za taką samą cenę u innych operatorów otrzymywać będziemy więcej profitów. Cenę wystarczy porównać i sprawdzić raz na rok. Jeśli odkryjemy, że płacimy za konto bankowe kilkanaście złotych miesięcznie, gdzie w innym banku możemy mieć je za darmo w bogatszej wersji, należy je zmienić. Analogicznie warto postąpić z innymi wydatkami. Nawet minimalne miesięczne sumy wydatków pomnożone przez kilka rodzajów i 12 miesięcy w roku mogą dawać bardzo duże sumy pieniędzy. Zaoszczędzenie kilkuset złotych w ciągu roku będzie już sporym bonusem. Aby skutecznie porównywać ceny różnych mediów, warto używać porównywarek finansowych czy abonamentowych. Porównują one ubezpieczenie samochodowe, kotna czy ceny prądu. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najtańsze rozważania.
Prowadź budżet domowy i wydawaj nie więcej, niż zarabiasz
Podstawową zasadą, którą powinniśmy przestrzegać, tworząc i porządkując swoje finanse, jest to, aby prowadzić budżet domowy. Jest to niezmiernie ważna kwestia, która pomaga nam prawidłowo zarządzać naszymi finansami oraz utrzymywać je w dobrej kondycji. Budżet domowy to nic innego jak zestawienie przychodów oraz wydatków, jakie mamy w danym miesiącu oraz odpowiednie zaplanowanie wydatków. Stworzyć go możemy bardzo prosto – np. na kartce papieru dzieląc ją na dwie części i spisując to, co uda nam się zarobić w danym miesiącu, oraz to, co musimy wydać. Spis wydatków powinniśmy rozpoczynać od najważniejszych kwestii takich jak czynsz, opłaty, jedzenie czy leki przechodząc do coraz mniej ważnych kończąc na swoim kieszonkowym i nadwyżkach. Zaplanowanie wydatków na kartce pozwoli oszacować jakie sumy możemy przeznaczyć na jakie cele. Dzięki temu nie wydamy więcej pieniędzy, aniżeli zarobiliśmy oraz będziemy mogli wydać odpowiednio dużą sumę na różne rzeczy, nie martwiąc się, że zabraknie nam pieniędzy na ważniejsze wydatki.
Stwórz poduszkę finansową
Jeśli uporządkujemy już bieżące kwestie związane z finansami, ostatnią niezwykle ważną kwestią, o której powinniśmy zadbać, jest stworzenie własnej poduszki finansowej. Jest to rezerwa finansowa, która jest też nazywana popularnie sumą na czarną godzinę. Ma ona za zadanie być zabezpieczeniem finansowym na nieprzewidziane wydatki, tak abyśmy mogli wtedy z niej skorzystać i uniknąć negatywnych konsekwencji takich wydarzeń. Według wielu specjalistów optymalną sumą jest kwota, która umożliwi nam przeżycie bez pracy ok. pół roku. Może być ona również naturalnie wyższa, a im więcej pieniędzy zgromadzimy tym większe nasze zabezpieczenie. Poduszkę finansową tworzyć możemy bez względu na to, jakie mamy zarobki oraz w jakiej branży pracujemy. Uzbierane pieniądze nie powinny być wydawane na żadną inną rzecz. Możemy przechowywać je w kilku miejscach, tak, aby w razie upadku banku czy kradzieży w domu posiadać do dyspozycji pozostałą ich część.
Zdobywaj wiedzę finansową
Jeśli chcemy uporządkować swoje finanse osobiste oraz prowadzić je następnie w sposób prawidłowy, bardzo dobrym pomysłem jest regularne powiększanie swojej wiedzy finansowej. Nie musi oznaczać to zapisania się na studia o takim profilu czy intensywne szkolenia. Warto jednak regularnie przynajmniej raz w tygodniu przeczytać artykuł w internecie, który zawiera informacje o prowadzeniu finansów prywatnych czy obejrzeć filmik na YouTube o takiej tematyce. Znając już kilka zagadnień, będziemy dużo bardziej świadomi i będziemy mogli dużo łatwiej prowadzić nasz budżet. Znając podstawowe zagadnienia z takiej tematyki, unikniemy wielu błędów finansowych, możemy odpowiednio oceniać propozycje płynące do nas z banku lub efektywniej zarządzać pieniędzmi i realizować więcej marzeń.